KULTURFORSTÅELSE handler om at have respekt for andre menneskers syn på virkeligheden, selvom dette syn til tider strider mod ens egne erfaringer, værdier og opfattelser af virkeligheden.
IBEN JENSEN giver i denne opdaterede 4. udgave af Grundbog i kulturforståelse en række faglige greb til at forstå relationer i en globaliseret verden. Hun diskuterer overordnet, hvilke betydning(er) kulturbegreber har for vores forståelse af andre mennesker. Hvordan kan vi undgå at skabe stereotype billeder af hinanden? Og hvordan kan vi udvikle interkulturelle kompetencer?
IBEN JENSEN er magister i kultursociologi, ph.d. og lektor på Institut for Læring og Filosofi ved Aalborg Universitet (København). Hun har tidligere udgivet Interkulturel kommunikation i komplekse samfund (1998), Hvornår er man lige kvalificeret? Etniske minoriteters adgang til etablerede danske medier (2000), Jobsamtaler med etniske minoriteter (2011) og Global dannelse – praksis og potentialer på danske efterskoler (2019). Hun har desuden skrevet en lang række artikler om kultur, interkulturel kommunikation og praksisteori.